Cline Leads Men’s Wrestling At Georgia Open

Cline Leads Men’s Wrestling At Georgia Open

FRANKLIN SPRINGS, Ga. - Six wrestlers placed top four at the Emmanuel hosted Georgia Open on Saturday. Senior Emery Cline led the team with a 1st place finish at 133lb. Dalton Flint, Kevin Almond, Chase Forrester, and Seth Bell all had 3rd place finishes in their respective weight classes. Nicholas Volies and Matt Schmall rounded out the top performers with fourth place finishes. 

The Lions have seen continued improvement over the season with an increasing number of match wins. With Winter break approaching, Coach Davis will use the down time to work on some things he believes the team can improve on.

Next up for men's wrestling are the Newberry Duals on December 2nd.

Top performers:

133 Emery Cline-1st

Emery Cline (Emmanuel College) won by fall over Leonel Silvestre (Truett McConnell University) (Fall 4:49)

Emery Cline (Emmanuel College) won by fall over Cooper Simon (Life University) (Fall 1:16)

Emery Cline (Emmanuel College) won by decision over Lucas Patterson (Life University) (Dec 9-4)

Emery Cline (Emmanuel College) won in sudden victory-1 over Tramone Jenkins (Spartansburg Methodist College) (SV-1 6-4)

Emery Cline (Emmanuel College) won by fall over Dashanieal Porter (Life University) (Fall 4:05)

149 Dalton Flint-3rd

Dalton Flint (Emmanuel College) won by fall over Dawson Hunt (Reinhardt University) (Fall 2:01)

Dalton Flint (Emmanuel College) won by fall over Levi (Jon) Hobbs (Alderson Brouddus University) (Fall 0:50)

Brandon Harris (Spartansburg Methodist College) won in sudden victory - 1 over Dalton Flint (Emmanuel College) (SV-1 7-5)

Dalton Flint (Emmanuel College) won by fall over Jacob Arnold (St. Andrews University) (Fall 0:45)

Cons. Round 4 - Dalton Flint (Emmanuel College) won by fall over Dillon Lemons (Alderson Brouddus University) (Fall 1:59)

Dalton Flint (Emmanuel College) won by fall over Joseph Perez (University of North Carolina Pembroke) (Fall 1:15)

157 Kevin Almond-3rd

Kevin Almond (Emmanuel College) won by tech fall over Joseph Bedard (Belmont Abbey) (TF 18-3)

Kevin Almond (Emmanuel College) won by decision over Douglas Peppers (Brewton Parker College) (Dec 4-2)

Quarterfinal - Matthew Seymour (University of Central Florida) won by decision over Kevin Almond (Emmanuel College) (Dec 3-2)

Kevin Almond (Emmanuel College) won by decision over Logan Smith (Campbellsville) (Dec 6-3)

Kevin Almond (Emmanuel College) won by decision over Matthew Sloan (Belmont Abbey) (Dec 8-3)

Kevin Almond (Emmanuel College) won in sudden victory - 1 over Matthew Seymour (University of Central Florida) (SV-1 3-1)

174 Chase Forrester-3rd

Chase Forrester (Emmanuel College) won by injury default over Isaiah Mcnealy (Florida A&M University) (Inj. 0:00)

Chase Forrester (Emmanuel College) won by tech fall over Chandler Echols (Belmont Abbey) (TF 22-2)

Chase Forrester (Emmanuel College) won by major decision over Emanuel Diaz (University of Central Florida) (Maj 14-4)

Kody Eichlin (King University) won by decision over Chase Forrester (Emmanuel College) (Dec 5-4)

Chase Forrester (Emmanuel College) won by major decision over Ethan Ahrens (University of Central Florida) (Maj 11-3)

Chase Forrester (Emmanuel College) won by tech fall over Emanuel Diaz (University of Central Florida) (TF 19-4)

184 Seth Bell-3rd

Seth Bell (Emmanuel College) won by decision over Jesus Perez (Life University) (Dec 6-1)

Seth Bell (Emmanuel College) won by decision over Michael Nelson (St. Andrews University) (Dec 4-0)

Josh Dailey (Alderson Brouddus University) won by decision over Seth Bell (Emmanuel College) (Dec 3-2)

Seth Bell (Emmanuel College) won by decision over Hunter Strickland (University of North Carolina Pembroke) (Dec 3-1)

Seth Bell (Emmanuel College) won by decision over Jonathon De Le Cruz (Life University) (Dec 3-0)

141 Nick Voiles-4th

Nick Voiles (Emmanuel College) won by fall over Gamel Lawton (Brewton Parker College) (Fall 2:07)

Nick Voiles (Emmanuel College) won by tech fall over Aidan McDonald (St. Andrews University) (TF 17-0)

Nick Voiles (Emmanuel College) won by major decision over Will Keeney (Campbellsville) (Maj 15-2)

Mason Calvert (Life University) won by decision over Nick Voiles (Emmanuel College) (Dec 9-5)

Nick Voiles (Emmanuel College) won by major decision over Riley Alderman (King University) (Maj 14-2)

Jaquan English (Southeastern University) won by decision over Nick Voiles (Emmanuel College) (Dec 4-1)

165 Matt Schmall-4th

Matt Schmall (Emmanuel College) won by decision over Jonathan Charpenter (Belmont Abbey) (Dec 8-1)

Matt Schmall (Emmanuel College) won by fall over Matthew Jacoby (Coker College) (Fall 1:56)

Ozzie Ley (Life University) won by major decision over Matt Schmall (Emmanuel College) (Maj 10-1)

Matt Schmall (Emmanuel College) won by decision over Bryan Ford (Campbellsville) (Dec 7-6)

Clay Perry (University of Central Florida) won by decision over Matt Schmall (Emmanuel College) (Dec 8-3)

For a full list of results, click here.